Ünnepi zabálások után: úszni vagy megúszni?
A nagy családi összetartások és zabálások után sokan döntenek majd úgy, hogy életmódot váltanak. Nekik is érdemes megfontolni, hogy napi rendszerességgel úszni kezdjenek. Az úszás élettani hatásai a legkedvezőbbek a sportágak között. Az úszás sem nemhez, sem korhoz, sem edzettségi állapothoz nem köthető – egyöntetűen ajánlott mindenki számára. Ráadásul szervezetünk 500-700 kalóriát éget el óránként úszás közben.
A futáshoz vagy a kerékpározáshoz hasonlóan az úszás is egy állóképességi sport, mégis sok dologban különbözik. Az úszás az edzőteremben végzett testmozgásnál tucatszor hatásosabb, mert megmozgatja a test összes belső izmát, emellett fejleszti az állóképességet és növeli a mozgékonyságot is. Úszásnál egy dolog kiemelt, mégpedig a helyes légzés. Ez ugyanis az egyetlen sport, amely légzésszabályozásra kényszerít – így általa a légzőrendszer is fejlődik. Emiatt asztmás betegek számára a tünetek enyhítésére ajánlott.
Ez a fajta sport fejleszti és gyorsítja az anyagcserét, a szív-és érrendszer működését képes pozitívan befolyásolni, így javul a szövetek és sejtek oxigén-ellátása. Úszás során nyúlnak az izmok, és még a gerincnek is stabilitást biztosít. Csontritkulás esetén az úszás javítja az ideg-izom koordinációt, segít megelőzni a csonttöréseket. A hab a tortán? Nos, az az, hogy a sportsérülések valószínűsége elenyésző!
Az úszás nem csak felnőtteknek, hanem egészen fiatal kortól ajánlott. A gyerekeknek valószínűleg még kevés rossz tapasztalatuk vagy emlékük van a vízzel kapcsoltban, ezért az hozzáállásuk könnyen formálható. A gyereksportként elkezdett rendszeres úszás hatásai révén megelőzhetők az ülő életmód okozta negatív hatások, mint például a gerincferdülés és a rossz testtartás. Emellett az úszás segít a harmonikus izomzat, hajlékonyság és a megfelelő keringési rendszer kialakulásában.
Az sem elhanyagolható, hogy ez a sport lehet változatos. Minden fajtája más egy kicsit és más hatással is van a szervezetre. A gyorsúszásnak jótékony hatása van a belső szervekre, a fenékre és a vállakra. Átlagosan 206 kalóriát pusztítunk el vele 30 perc alatt. A hátúszás a leghatékonyabb edzés az egyenes és az összetett hasizmokra. Átlagosan 206 kalória tűnik el vele 30 perc alatt, normál tempóval. Mellúszással hamar látható eredményeket érhetünk el a fenék, a térdek és a végtagok terén. Átlagosan 295 kalóriát tudunk vele elégetni 30 perc alatt, normál tempó mellett. A pillangóúszás kiemelkedő hatással van a belső szervekre, a vállakra és a hátra. Átlagosan 324 kalóriát égethetünk el vele 30 perc alatt, normális tempó mellett.
Van még kérdés? Irány az uszoda!
Szerző: Sarnyai Tibor
https://citynews.hu/2017/01/07/unnepi-zabalasok-utan-uszni-vagy-meguszni/https://citynews.hu/wp-content/uploads/2016/12/úszás4.jpghttps://citynews.hu/wp-content/uploads/2016/12/úszás4-150x150.jpgEgészségegészség,immunrendszer erősítés,izomzat erősítés,legjobb sport,mozgékonyság,sport,stabilitás,úszásA nagy családi összetartások és zabálások után sokan döntenek majd úgy, hogy életmódot váltanak. Nekik is érdemes megfontolni, hogy napi rendszerességgel úszni kezdjenek. Az úszás élettani hatásai a legkedvezőbbek a sportágak között. Az úszás sem nemhez, sem korhoz, sem edzettségi állapothoz nem köthető – egyöntetűen ajánlott mindenki számára. Ráadásul...News CityCity Newsszerkesztoseg@citynews.huAdministratorCitynews
Vélemény, hozzászólás?